Pompy ciepła

Odnawialne źródła energii – pompy ciepła

Technologia współczesnego świata ciągle idzie do przodu, a jej efekty potrafią nas zadziwiać. Coraz częściej możemy zderzyć się z systemami i rozwiązaniami, dzięki którym jesteśmy w stanie np. zmniejszyć nasze opłaty za prąd, czy też spowodować, że ogrzewaniem wody w naszym domu zajmą się solary. Jeżeli zależy nam również na oszczędnościach związanych z ogrzewaniem budynku, naprzeciw naszym oczekiwaniom wychodzą pompy ciepła.

Czym są pompy ciepła?

Pompy ciepła to jedne z wielu rodzajów odnawialnych źródeł energii, które zdecydowanie potrafią polepszyć nasz komfort życia, oszczędzić środki finansowe oraz zadbać o środowisko, w którym przyszło nam żyć. Ich pojawienie się po raz pierwszy na rynku datowane jest na okres XX wieku aczkolwiek wtedy nie udało im się podbić naszych serc. Dlaczego? Powodów niepowodzenia było wiele, a jednym z nich były niskie ceny gazu, ropy naftowej i węgla.

Pompy ciepła
fot. pixabay.com | Pomyśl o pompie ciepła już na etapie budowy domu.

Na czym polega obecny fenomen pomp ciepła? Dzięki temu, iż montowane urządzenia potrafią wykorzystać źródła energii naturalnej np. gruntu, powietrza atmosferycznego, czy wód podziemnych i powierzchniowych, pompa czerpie z nich energię cieplną, która potrafi ogrzać nasz dom, czy też inny budynek. Nie należy jednak mylić tych urządzeń z wszechobecnymi piecami CO bowiem w przeciwieństwie do nich, pompy potrafią osiągnąć maksymalną temperaturę od 55 do 65 stopni.

Dużą zaletą tychże urządzeń jest ich obsługa ponieważ przy odpowiednio dobranym produkcie potrafią działać samodzielnie. Osoby dbające o środowisko bardzo chętnie instalują w swoich domach pompy ciepła ponieważ ich działanie nie generuje spalin ani żadnego innego rodzaju zanieczyszczeń, które w sposób negatywny mogłyby oddziaływać na naszą Ziemię. Kwestia bezpieczeństwa ma tu także duże znaczenie ponieważ w przeciwieństwie do instalacji gazowych, podczas działania tychże urządzeń nie występuje żadne ryzyko wybuchu.

Wady pomp ciepła

Niestety główną wadą pomp ciepła są ich koszty bowiem instalacja i sam ich zakup może nieco nadwyrężyć nasz budżet. W tym przypadku trzeba jednak pamiętać po co to robimy. Działanie montażu tychże urządzeń ma nam przynieść w przyszłości niższe rachunki za ogrzewanie. Osoby podejmujące takowe decyzje w bardzo szybkim tempie zauważą zwrot inwestycji właśnie w postaci oszczędności. Dodatkowo istotnym elementem jest analiza oraz wycena całej inwestycji, która na pewno pomoże nam w oszacowaniu kosztów i czasu w jakim powinniśmy się spodziewać jej efektów.

źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *